IT - BOZP  *** Martin Krejčíček ***

Nabídka:
Hlavní stránka
Informace o festivalu
Kdo byl Fratišek Lýsek
Zapsaný spolek FPFL
VII. ročník 2010
VIII. ročník 2011
IX. ročník 2012
X. ročník 2013
XI. ročník 2014
XII. ročník 2015
XIII. ročník 2016
XIV. ročník 2017
XV. ročník 2018
XVI. ročník 2019
XVII. ročník 2020
XVII. ročník 2022
XVIII. ročník 2023
Festivalové střípky
Minulé ročníky
Fotogalerie
Obce festivalu
Ubytování a stravování
Turistika
Kontakty

AKTUALITY:


UPOZORNĚNÍ NA ZMĚNY

Změna adresy a informace o datové schránce
Info ZDE

XVII. ROČNÍK 2023 ZDE

Stará Ves 10.6.2022
Folklorní večer na zámku
foto ZDE

Stará Ves 4.6.2022
Obecní slavnosti
foto ZDE

Stará Ves 3.6.2022
Zámecké arkády
foto ZDE

Jistebník 21.5.2022
foto ZDE

Proskovice 30.4.2022
foto ZDE

Proskovice 29.4.2022
foto ZDE

SCHŮZE 2022
Schůze zástupců obcí k programu FPFL 2022 v Proskovicích
foto ZDE

XVII. ROČNÍK 2022 ZDE
MINULÉ ROČNÍKY ZDE
XVII. ROČNÍK 2020 ZDE
Stará Ves 2019
Staroveské arkády
foto ZDE

Stará Ves 2019
Folklór v zámeckém parku
foto ZDE

Stará Ves 2019
Obecní slavnosti - jizda kole obila
foto ZDE

Stará Ves 2019
Koncert pěveckých sborů
foto ZDE

Jistebník 2019
Koncert
foto ZDE

Jistebník 2019
Náves Jistebnických zpěváčků
foto ZDE

Jistebník 2019
Pochod Poodřím krajem Jistebnických zpěváčků
foto ZDE

Jistebník 2019
Pochod Poodřím krajem Jistebnických zpěváčků
Čti ZDE

Proskovice 2019
U Psotů

foto ZDE

Proskovice 2019
škola

foto ZDE

Tisková zpráva
setkání organizátorů folklórních festivalů
Čti ZDE

XVI. ROČNÍK 2019 ZDE

Schůze spolku 2019
foto ZDE

Libor Lýsek
(1930)-(†2019)
Čti ZDE

Marie Kučerová
(1924)-(†2019)
Čti ZDE

Předávání štafety aneb ohlédnutí za 14. ročníkem

Festivalu Poodří Františka Lýska

 

V každém oboru lidské činnosti dochází k předávání štafety zájmů, schopností a dovedností. Navazování na výsledky práce výrazných osobností můžeme sledovat nejen v historii naší regionální kultury, ale i ve vývoji našeho festivalu. V roce 1977 zemřel František Lýsek - sbormistr a sběratel lašských lidových písní, v témže roce se zrodil ve Staré Vsi nad Ondřejnicí národopisný soubor Ondřejnica, který písně Františkem Lýskem sesbírané začal uvádět do života.

Na slavnostním koncertu k 40. výročí v červnu v ZŠ v Brušperku se představil soubor programem Moje Lašsko, v němž dominují lašské písně ze sbírky Fr. Lýska. Zpěváci ctili zásadu, že lidová píseň se má zpívat v nářečí, s porozuměním k textu, prostě, bez zbytečného vyumělkovávání. Umělecké vedení souboru převzalo štafetu, pokračuje v odkazu svých předchůdců a obohacuje repertoár, způsob zpracování svými tvořivými nápady. Totéž se odvíjí i v praxi sborového zpívání.

14. ročník Festivalu Poodří Františka Lýska probíhal letos opět v Proskovicích (28. a 29.dubna), v Jistebníku  (27. května) a ve Staré Vsi nad Ondřejnicí (2.,3. a 16.června).

Malá statistika: Letos se nám představilo 12 pěveckých sborů, z toho 7 dětských a 3 dospělé smíšené sbory, 1 ženský a 1 mužský sbor, 12 folklórních souborů a 3 dechové hudby. Účinkujících bylo celkem 649, z toho 408 dětí. Vedle koncertů mohli posluchači, jichž bylo 1375, shlédnout v každé obci tematické výstavy, které dotvářely komplex uměleckých zážitků festivalových akcí.

V Proskovicích ve škole zaujali letos Mrňousci – dětský pěvecký sbor složený z dětí mateřských škol od tří do šesti let. Je to nejmladší oddělení Dětského sborového studia Ostrava-Jih.

 

V restauraci U Psoty překvapil uměleckou úrovní a výběrem repertoáru Ženský pěvecký sbor Ostravská klika.

 

Jistebník letos přivítal málo známý, ale velmi dobrý, dětský pěvecký sbor Korálky 8. ZŠ ve Frýdku Místku.

 

Objevným sborovým tělesem se stal v Jistebníku Pěvecký sbor Čemu-ni= Proč ne? Je nejstarším oddělením Dětského sborového studia Ostrava-Jih. Z jejich výkonu cítíme energii, obrovské nadšení a radost.

 

Stará Ves nad Ondřejnicí letos oslavuje 750. výročí své existence, a proto se koncert pěveckých sborů konal tentokrát v kostele sv. Jana Křtitele. Vystoupily zde 4 pěvecké sbory a největšího ocenění za provedení vybraných skladeb se od diváků dostalo Mužskému pěveckému sboru Vítkovice.

 

Valašský folklór reprezentovaly soubory Malý Sedmikvítek z Frenštátu pod Radhoštěm, Folklórní soubor Ondrášek z Frýdku Místku a Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm.

 

 

 

Lašskému kraji - našemu domovu vzdaly hold Malá Ondřejnica, LSPT Ondřejnica a cimbálové muziky Šverc, Tragač a Ondřejnica.

 

 

 

 

 

Když si člověk uvědomí, kolik práce stojí vedoucí souborů a sbormistry přivést své dětské kolektivy ke kvalitnímu provedení zpěvu, tance, souhře s muzikou, nepřestává jim děkovat za tuto ušlechtilou činnost. Jenže oni vědí, že zpěv, hra na hudební nástroje, koncerty děti sbližují, vychovávají, obohacují o nové zážitky, podporují u nich citovou výchovu. Mají zájem, aby se nestaly jen konzumenty hudby, ale i tvůrci radosti. Naše poděkování patří proto sbormistrům: Zdeňce Langové, Lucii Deszkásové, Ivetě Ferkové, Denise Sedláčkové, Andree Hrankayové, Lence Velikovské, Zdeňku Ševčíkovi, Zuzaně Kramarenkové, Jitce Švidrnochové, Ivaně Petkovové, Monice Švantnerové, Jiřímu Šikulovi, Haně Klimešové, Daniele Střílkové, Karlu Holešovi a Stanislavu Strouhalovi. Zároveň děkujeme vedoucím národopisných souborů a cimbálových muzik: Janě Šamánkové, Pavle Cibulcové, Gabriele Makarové, Kateřině Holaňové, Denise Korpasové, Janě Hýlové, Janě Boháčové, Šárce Špačkové, Markétě Šindelové, Tomáši Vaňkovi, Nele Unruhové, Barboře Vaňkové, Daniele Hofírkové, Yvoně Voráčové, Pavle Hranické, Jakubu Adamusovi, Lence Dujkové a Kamilu Šperlínovi.

Jaké přání vyslovuje k jejich práci ve své době František Lýsek?

„Vzpomínaje na léta prožitá s mými dětskými sbory vyslovuji přání, aby moji bývalí členové dětských sborů neopouštěli ty pěvecké ideály, jimiž se sborový zpěv tvoří, žije a vytváří tradici dětské ušlechtilosti. Celé naší republice přeji vše nejlepší. Je-li malá rozměry, nechť je tím silnější silami vnitřními.“

Jistebničtí zpěváčci ve Vídni, v roce1935

 

                                                                                           Marie Matějová

IT - BOZP  *** Martin Krejčíček ***


Created by: Martin Krejčíček - KicaSoft © 2010-2023