IT - BOZP  *** Martin Krejčíček ***

Nabídka:
Hlavní stránka
Informace o festivalu
Kdo byl Fratišek Lýsek
Zapsaný spolek FPFL
VII. ročník 2010
VIII. ročník 2011
IX. ročník 2012
X. ročník 2013
XI. ročník 2014
XII. ročník 2015
XIII. ročník 2016
XIV. ročník 2017
XV. ročník 2018
XVI. ročník 2019
XVII. ročník 2020
XVII. ročník 2022
XVIII. ročník 2023
Festivalové střípky
Minulé ročníky
Fotogalerie
Obce festivalu
Ubytování a stravování
Turistika
Kontakty

AKTUALITY:


UPOZORNĚNÍ NA ZMĚNY

Změna adresy a informace o datové schránce
Info ZDE

XVII. ROČNÍK 2023 ZDE

Stará Ves 10.6.2022
Folklorní večer na zámku
foto ZDE

Stará Ves 4.6.2022
Obecní slavnosti
foto ZDE

Stará Ves 3.6.2022
Zámecké arkády
foto ZDE

Jistebník 21.5.2022
foto ZDE

Proskovice 30.4.2022
foto ZDE

Proskovice 29.4.2022
foto ZDE

SCHŮZE 2022
Schůze zástupců obcí k programu FPFL 2022 v Proskovicích
foto ZDE

XVII. ROČNÍK 2022 ZDE
MINULÉ ROČNÍKY ZDE
XVII. ROČNÍK 2020 ZDE
Stará Ves 2019
Staroveské arkády
foto ZDE

Stará Ves 2019
Folklór v zámeckém parku
foto ZDE

Stará Ves 2019
Obecní slavnosti - jizda kole obila
foto ZDE

Stará Ves 2019
Koncert pěveckých sborů
foto ZDE

Jistebník 2019
Koncert
foto ZDE

Jistebník 2019
Náves Jistebnických zpěváčků
foto ZDE

Jistebník 2019
Pochod Poodřím krajem Jistebnických zpěváčků
foto ZDE

Jistebník 2019
Pochod Poodřím krajem Jistebnických zpěváčků
Čti ZDE

Proskovice 2019
U Psotů

foto ZDE

Proskovice 2019
škola

foto ZDE

Tisková zpráva
setkání organizátorů folklórních festivalů
Čti ZDE

XVI. ROČNÍK 2019 ZDE

Schůze spolku 2019
foto ZDE

Libor Lýsek
(1930)-(†2019)
Čti ZDE

Marie Kučerová
(1924)-(†2019)
Čti ZDE


XI. ROČNÍK 2014


Festival v roce 2014Program FPFL 2014 ZDE
Program FPFL 2014 (skládací) ZDE

Festival  Poodří  Františka  Lýska  -  11. ročník

 

…. hu, hu, hu, vesno už je tu….

A se začínajícím jarem začíná také sezóna festivalů, kterou už tradičně zahajuje náš Festival Poodří Františka Lýska. Koná se postupně v několika obcích Moravskoslezského kraje svázaných s jeho jménem a svým zaměřením naplňuje hudebně pěvecký a folklorní odkaz této významné osobnosti kraje.

Festival bude zahájen v pátek 25. dubna v Ostravě-Proskovicích. Před slavnostně vyzdobenou základní školou už před devátou budou vyhrávat muzikanti místního sdružení. Pro dobrou náladu, ale též proto, že tehdy – a bude to právě 110 let, co se malý František narodil – také po ránu hráli. Ano, narodil se tu muzikant, budoucí učitel a profesor, sbormistr Jistebnických zpěváčků, sběratel lidových písní na svém rodném Lašsku.

Program prvního festivalového dne je předurčen: děti dětem. V příjemném prostředí místní školy bude zpívat domácí Proskovjáček, přijede zazpívat pěvecký sbor Muzika  ZŠ J.Valčíka z Ostravy- Poruby, ze sousední  Staré Vsi nad Ondřejnicí  Malá Ondřejnica, která bude nejen sama zpívat a tancovat, ale do kola pozve také své malé diváky.

Festivalový program bude mít pokračování 26. dubna opět v Proskovicích. Sobotní odpolední program pořadatelé věnují především místním seniorům. Pro potěšení pozvali jejich vrstevníky – folklorní soubor Pilky ze Lhotky pod Ondřejníkem, ale také mladou cimbálovou muziku Pramínky z Kopřivnice.

Tak jako v předcházejících letech i letos se festival bude konat ve Staré Vsi nad Ondřejnicí a v Jistebníku. Dochází však ke změně původně ohlašeného termínu jistebnického koncertu, uskuteční se už 24. května. Jeho odpolední program zahájí na Návsi Jistebnických zpěváčků hudební skupina Jistebnická 13, následovat bude koncert v kulturním domě za účasti pěveckých sborů Kopretina z Orlové – Lutyně, Ondráše z Nového Jičína, smíšeného sboru Vysoké školy báňské-TU Ostrava a folklorní Malé Ondřejnice.

Druhá polovina hlavních festivalových akcí proběhne v červnu ve Staré Vsi nad Ondřejnicí: šestého června koncert Staroveské zámecké arkády, na kterém vystoupí pěvecký sbor a Canto amabile  ZŠ Stará Ves, PS Pátečníci gymnázia Volgogradská, ostravský pěvecký oktet The Puzzles, Pěvecké sdružení slezských učitelek Opava a Sbor přátel zpěvu z Karviné.

Další festivalový den 7. června je spojen s tradiční „Jizdou kole obila“ – slavnostním objezdem veškerých hranic staroveských. Po jejím ohlášení ze zámecké věže a úvodním programu před zámkem se jezdci na koních s doprovodem vydají na objížďku obce i přidružené Košatky. Než se vrátí, bude v areálu zámku probíhat doprovodný program s pokračováním až do nočních hodin. V jeho odpolední části vystoupí folklorní soubory Ondřejnica, Malá Ondřejnica,Ostravica z Frýdku-Místku a muzika POKI CO z Polska. Ve večerních hodinách bude jejich program pokračovat na nádvoří zámku s následnou besedou u cimbálu s CM Fojt z Krmelína.

V popisu hlavních festivalových dnů zbývá ještě jeden – s datem 20. června. Už od rána budeme hostiteli zahraničního souboru, účastníka MFF ve Frýdku-Místku, který spolu s Ondřejnicí, jejím Pozdním sběrem a CM Ondřejnica bude večer na staroveském zámku uzavírat jedenáctý Festival Poodří Františka Lýska.

K našemu festivalu neodmyslitelně patří doprovodné akce. Ve všech festivalových obcích budou uspořádány výstavy. Už 19. dubna se bude konat vernisáž výstavy „Takoví jsme byli“ v Jistebníku. Bude jiná než ostatní. Autorem velkoformátových fotografií je Jan Lipina a budou vystaveny v ulici, která se stala ulicí Galerijní. U příležitosti 110. výročí narození Františka Lýska budou mezi nimi i snímky, které zachytily Jistebnické zpěváčky ve třicátých letech minulého století.

Pochod Krajem Jistebnických zpěváčků – po lukách, po hrázích rybníků našeho chráněného Poodří, po cestách dědin, ze kterých tehdy, za Lýskova učitelského působení, děti denně docházely do jistebnické školy – se pořádá v sobotu 3. května.

Festival Poodří Františka Lýska se koná s finanční podporou Moravskoslezského kraje, festivalových obcí a sponzorů, ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a jeho mediálních partnerů.

Záštitu nad festivalem převzali  Svatomír Recman, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, Marie Matějová, starostka Městského obvodu Ostrava-Proskovice, Josef Voral, starosta obce Jistebník, Dalibor Dvořák, starosta obce Stará Ves nad Ondřejnicí.

 

Eliška Krejčíčková, ředitelka festivalu Poodří Františka Lýska


IT - BOZP  *** Martin Krejčíček ***


Created by: Martin Krejčíček - KicaSoft © 2010-2023